Ten artykuł powinien powstać przynajmniej kilka lat temu.

Można śmiało powiedzieć, że nigdy nie byłoby Niny w domu rodzinnym gdyby nie zespół specjalistów oddanych swej pracy działających pod szyldem: Medycyny Specjalistycznej Sp. z o.o. w Bydgoszczy, ośrodka wentylacji domowej. Ta grupa profesjonalnych zapaleńców, mam wrażenie, że w działająca także dla idei. Pozwoliła nam rodzicom, zabrać po niespełna 12 miesiącach hospitalizacji naszą Ninkę do Domu.

Żadne hospicjum, ani żaden inny ośrodek, nie chciał podjąć się opieki w domu nad naszym wcześniakiem z 23 tygodnia. Zwłaszcza, że Nina nie posiadała i nie posiada ani rurki tracheotomijnej ani pega.

Śmiało powiedzmy , że specjaliści z Medycyny Specjalistycznej Sp. z o.o. , byli pierwszymi w Polsce, którzy postawili na wentylację nieinwazyjną w tak trudnym przypadku jakim jest Nina. To prawdziwi pionierzy.
Doskonale pamiętam jak specjalnie dla naszej Ninki sprowadzali respirator, który technologią nawet po 6 latach robił furorę w niemieckim Szpitalu Uniwersyteckim w Greifswaldzie.Nina w trakcie badania aparatem Tosca

Pamiętam, jak w nocy mogliśmy liczyć na pomoc lekarza anestezjologa z zespołu Medycyny Specjalistycznej Sp. z o.o..

Cioci, która prowadzi rehabilitacje z ramienia organizacji, to chyba postawię pomnik. Kiedy niektórzy rehabilitanci wskazywali Ninkę jako przypadek beznadziejny, nierokujący. Ona nigdy nie zwątpiła, i wykrzesuje z Ninki więcej niż nawet rodzicom się śniło.

Jest też wujek, który formalnie jest pielęgniarzem, a praktycznie jest przyjacielem o niesamowitej wiedzy i kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy na oddziale intensywnej terapii dziecięcej.

W zespole wentylacji działaj także technicy i osoby w administracji, którzy odpowiadają za to, żeby cały sprzęt medyczny Niny oraz cała papirologia NFZ była w porządku.

Na czym polega opieka: Medycyny Specjalistycznej Sp. z o.o. ośrodka wentylacji domowej w przypadku Niny?
    I) Na wyposażeniu w sprzęt:
          a) Dwa respiratory z całym osprzętem,
          b) Ssak medyczny,
          c) Pulsoksymetr,
          d) Koncetrator tlenu,
          e) Butla tlenowa,
           f) Sprzęt do ręcznej wentylacji tzw. Ambu.
          g) Art., medyczne : cewniki, rękawiczki , art. opatrunkowe, i inne.
          h) Kontrola poziomów co2 aparatem Tosca
  II) Opieka specjalistów:
          a) Opieka lekarza specjalisty (anestezjologa)
          b) Profesjonalna opieka pielęgniarska,
          c) Opieka specjalistów rehabilitacji,
          d) Opieka techników z zakresu urządzeń medycznych,
          e) Zaplecze administracyjne.

W tym miejscu chciałbym podziękować zespołowi Medycyny Specjalistycznej Sp. z o.o. w Bydgoszczy i jednocześnie wyrazić skruchę, że artykuł ten powstał dopiero teraz.

Kontakt do Medycyny Specjalistycznej Sp. z o.o. w Bydgoszczy, ośrodka wentylacji domowej:
ul. Rynkowska 2, 85-503 Bydgoszcz
tel./fax 52 524 62 04
tel. 606 575 048
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.